Poradnik pasażera - Podróż z dzieckiem

Wybierasz się w podróż z dzieckiem? Przeczytaj praktyczne wskazówki, które pomogą zminimalizować niedogodności podczas podróży lotniczej.

Dokumenty

W przypadku, gdy wybieramy się w podróż samolotem z dzieckiem należy z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym wyrobić dokument potwierdzający tożsamość dziecka. Obecnie najlepszym rozwiązaniem przy międzynarodowych podróżach jest indywidualny paszport.

Bilet

Kupując bilet, należy zgłosić, że zamierzamy podróżować z dzieckiem – niektóre linie mają specjalne miejsca dla rodziców podróżujących z dziećmi. Dziecko do 2 lat (tzw. infant w terminologii lotniczej) musi być zgłoszone przy rezerwacji biletu. Opłata, jaką musimy w tej sytuacji uiścić, to około 20% zwykłego biletu, pod warunkiem, że dziecko podróżuje na kolanach opiekuna i nie zajmuje osobnego miejsca. Ze względów bezpieczeństwa jedna osoba dorosła może podróżować tylko z jednym infantem. Jeśli w podróż wybierają się rodzice z dwójką dzieci do 2 roku życia, to musi być dwoje dorosłych. Dzieci starsze (do 10 lub 12 roku życia, w zależności od linii) także mają zniżki, ale już mniejsze, dla nich rezerwuje się osobny bilet.

Przed startem

W celu zmniejszenia dyskomfortu związanego ze zmianą ciśnienia w kabinie samolotu podczas startu i lądowania warto pamiętać aby podać małemu dziecku butelkę z wodą. Ssanie i przełykanie zmniejszy ten dyskomfort i złagodzi nieprzyjemne napięcie w uszach.

Pokarm dla dzieci i niemowląt

Jeśli podróż potrwa dłużej niż 2,5 godziny, warto być przygotowanym na karmienie dziecka (mleko, ewentualnie ulubione przekąski w przypadku trochę starszych dzieci). Pokarm dla niemowląt zwolniony jest z ograniczeń w przewozie płynów. W związku z tym, w trakcie podróży samolotem z niemowlęciem można wnieść do strefy zastrzeżonej lotniska, a także zabrać ze sobą na pokład samolotu pokarm dla niemowląt w pojemniku o pojemności przekraczającej 100 ml oraz w większej ilości niż mieści się w jednej litrowej torebce.

Dziecko, ponieważ jest bardziej niż dorośli narażone na odwodnienie, powinno podczas lotu dużo pić. Suche powietrze w kabinie wzmaga pragnienie. Rekomenduje się podawać dziecku jak najczęściej napoje, które lubi i spożywa na co dzień.  

Bagaż

Oprócz bagażu podręcznego na pokład warto zabrać codzienny przybornik dziecięcy zawierający wszystko to, co może się przydać w czasie długiego lotu (zapasowe pieluszki, mokre chusteczki, ubranka do przebrania). Uwaga na kremy i płyny – ze względu na normy bezpieczeństwa nie mogą przekraczać 100ml i w trakcie podróży muszą być umieszczone w przezroczystych woreczkach foliowych.

Koce zapewniane w tradycyjnych liniach lotniczych nie są odpowiednie dla małych dzieci. Lepsze są własne, ze sprawdzonych materiałów, używane tylko przez nasze dziecko, ciepłe i znane. To zmniejszy dyskomfort podróży i przebywania w obcym miejscu.

Podróż z wózkiem

Podróż z wózkiem dziecięcym jest dozwolona i powszechnie praktykowana. Jednakże, ze względu na swoje rozmiary wózki najczęściej nie mogą być przewożone w kabinie, a ich transport odbywa się w luku bagażowym. Odprawa wózka dziecięcego wygląda zazwyczaj podobnie jak w przypadku bagażu rejestrowanego. Zostaje on zaopatrzony w punkcie odprawy biletowo-bagażowej w przywieszkę i dopiero przed wejściem pasażera na pokład zostaje umieszczony w luku bagażowym (wydanie wózka nastąpi bezpośrednio po wylądowaniu). Wózek dziecięcy można oczywiście nadać jak zwykły bagaż rejestrowany. W tym przypadku zalecane jest jego odpowiednie zabezpieczenie.

Dodatkowe porady

Po pierwszych emocjach związanych z nowym nieznanym miejscem dziecko najpewniej szybko zacznie się nudzić, co w połączeniu z obcym środowiskiem może być uciążliwe. Warto o ile to możliwe, wybierać godziny podróży odpowiadające godzinom drzemki czy snu dziecka w nocy. Warto także pamiętać aby zabrać do bagażu podręcznego kilka ulubionych zabawek.

Jak sprawić, aby dziecko spokojnie zasnęło w samolocie? Warto wziąć ze sobą jego fotelik samochodowy. To stworzy znane dziecku na co dzień warunki. Wcześniej jednak należy upewnić się u przewoźnika, że linia lotnicza wyraża zgodę na wniesienie go na pokład.

Chociaż małe, kilkumiesięczne dziecko jest bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki, to jednak nieco starsze, np. dwuletnie, może długą podróż samolotem znieść gorzej. Nie zawsze będzie mogło zasnąć, a długie godziny lotu czy oczekiwania mogą bardziej mu dokuczać. W obydwu przypadkach warto zawczasu zaplanować i dostosować podróż do potrzeb dziecka, aby zapewnić jemu, sobie i innym pasażerom komfortowe warunki podczas lotu.

Pokój matki i dziecka

Na terenie większości lotnisk osoby podróżujące z dzieckiem mogą znaleźć pokoje rodzinne, w których można przewinąć maleństwo, bądź w ciszy i spokoju je nakarmić. Informacje na temat lokalizacji tych pomieszczeń znajdują się na stronach internetowych portów lotniczych, można je również uzyskać u obsługi bezpośrednio w porcie lotniczym.