Poradnik pasażera - Lataj zdrów (lot a zdrowie)

Planujesz podróż drogą lotniczą? Zadbaj o swoje zdrowie! Przeczytaj poniższe porady w celu zapewnienia sobie i swoim najbliższym najwyższego komfortu podróży. 

PRZED PODRÓŻĄ

Przed planowaną podróżą samolotem warto udać się do lekarza w celu skonsultowania swojego stanu zdrowia w kontekście planowanego lotu. W sytuacji, gdy osoba przyjmuje regularnie leki, warto przygotować niezbędny zestaw leków dla siebie na czas pobytu zagranicą oraz poprosić lekarza o wystawienie dodatkowej recepty. Zalecane jest także dokonanie przeglądu stomatologicznego. Warto też pamiętać o zabraniu ze sobą zapasowej pary okularów lub odpowiedniej ilości soczewek kontaktowych. Nie zaszkodzi także wykupić polisę ubezpieczeniową i ewentualnie dokonać aktualizacji polisy o część obejmującą transport do szpitala. 

Szczepienia

Rekomenduje się by z wyprzedzeniem zapytać swojego lekarza, czy do krajów, do których się wybieramy są wymagane lub zalecane szczepienia ochronne. Takie szczepienia zwykle wykonuje się na 6-8 tygodni przed podróżą. Przed wylotem za granicę warto też sprawdzić ważność wykonanych szczepień i ewentualnie dokonać ich aktualizacji.

Osobom starszym planującym podróż zleca się wziąć pod uwagę stan kręgosłupa i dopasować wielkość bagażu do swoich możliwości. Należy również zadbać o odpowiednią odzież dopasowaną do lokalnych warunków klimatycznych (np. stosowne nakrycie głowy!). W przypadku obawy o swoje zdrowie warto rozważyć podróż samolotem. 

OSOBY O OGRANICZONEJ SPAWNOSCI RUCHOWEJ

Osobom o ograniczonej sprawności ruchowej zaleca się odpowiednio wcześniej przed planowanym odlotem skontaktowanie się z przewoźnikiem lotniczym i uzgodnienie sprawę transportu na wózku inwalidzkim, asysty psa przewodnika i warunków przydzielenia odpowiedniego miejsca do siedzenia na pokładzie samolotu.

Warto również uzyskać od swojego lekarza w kartę informacyjną dotyczącą leczenia, stosowanych leków, ograniczeń zdrowotnych, itp. Jak również zabrać ze sobą i przechowywać w widocznym miejscu niezbędne informacje o swoim stanie zdrowia na wypadek konieczności udzielenia nagłej pomocy przez osoby trzecie. Nie zaszkodzi także upewnić się o warunkach udzielania pomocy medycznej w docelowym miejscu pobytu.

O zasadach przewozu osób o ograniczonej sprawności ruchowej traktuje rozporządzenie (WE) nr 1107/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie praw osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej podróżujących drogą lotniczą. Wiecej informacji znajduje się tutaj.

OSOBY ZE SCHORZENIAMI ZE STRONY UKŁADU SERCOWO-NACZYNIOWEGO

Osobom ze schorzeniami ze strony układu sercowo-naczyniowego przed planowanym wylotem zalecana jest konsultacja medyczna z lekarzem prowadzącym lub lekarzem kardiologiem odnośnie ustalenia braku przeciwwskazań do odbycia podróży lotniczej.

Osoby chore na serce powinny zawsze przybywać na lotnisko znacznie przed czasem, aby unikać pośpiechu i związanego z tym stresu prze lotem. Powinny również odpowiednio wcześniej przed lotem poinformować przewoźnika lub administrację lotniska o swojej chorobie oraz zapotrzebowaniu na niezbędne środki pomocy (np. odpowiedni posiłek, tlen medyczny lub wózek inwalidzki). Przede wszystkim zaś powinny zawsze (nie tylko w samolocie) mieć przy sobie odpowiedni zapas leków, listę wszystkich przyjmowanych leków wraz z wypisanymi dawkami. Dodatkowo warto na taką listę wpisać wszystkie alergie oraz sposób postępowania w przypadku urządzeń stymulujących serce, jak np. rozrusznik serca. Osoby po przebytym niedawno zawale powinny ponadto pamiętać o zażyciu przed samą podróżą leków wskazanych przez kardiologa. Natomiast w czasie lotu należy unikać spożywania kofeiny, alkoholu i raz na jakiś czas przespacerować się.

KOBIETY W CIĄŻY

Przed rozpoczęciem podróży zalecany kobietom spodziewającym się dziecka kontakt z przewoźnikiem lotniczym, z którym zamierzają odbyć podróż lotniczą w celu uzyskania informacji odnośnie ogólnych warunków przewozu kobiet w ciąży. Kwestie dotyczące przelotu kobiet w ciąży są ustalane indywidualnie przez przewoźnika lotniczego. Należy pamiętać, że niektóre linie lotnicze wymagają, aby kobiety w ciąży posiadały przy sobie potrójną kopię zaświadczenia od swojego lekarza położnika, która potwierdza przeprowadzenie badania w przeciągu 72 godzin (24 godziny są preferowane) przed wylotem, stwierdzającego brak przeciwwskazań medycznych do odbycia lotu. Zaświadczenie powinno również zawierać datę przewidywanego porodu.

Przed podróżą

Przed dokonaniem rezerwacji i wykupieniem biletu rekomenduje się kobietom spodziewającym się dziecka aby zastanowiły się nad terminem wylotu. Najdogodniejszy byłby lot przypadający w drugim trymestrze ciąży (przestają wtedy już dokuczać mdłości, a dziecko ma już rozwinięte wszystkie najważniejsze organy).

Z uwagi na bezpieczeństwo przyszłych mam i ich dzieci, linie lotnicze nie wpuszczą na pokład kobiet, których ciąża zbliża się ku końcowi tj. 36. tygodnia w przypadku ciąży pojedynczej i 32. tygodnia w sytuacji ciąży mnogiej. Przed 32 tygodniem ciąży nie są wymagane specjalne formularze. W zaświadczeniu od lekarza wystarczy zawrzeć informację o stanie zdrowia pacjentki i o zaawansowaniu ciąży. Po 32 tygodniu ciąży należy pobrać formularz MEDIF i przesłać go co najmniej 48 godzin przed wylotem, a po przesłaniu upewnić się telefonicznie, że formularz dotarł do miejsca przeznaczenia.

Lot w zaawansowanej ciąży może się odbyć jedynie na własną odpowiedzialność pasażerki.

Należy również udać się do lekarza położnika. Nie tylko wtedy, gdy zaawansowanie ciąży pozwala na lot, ale również w przypadku, gdy pacjentka zbliża się do wyznaczonego przez przewoźnika terminu porodu. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, wyda on zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podróży, na którym powinny być dane pacjentki, tydzień ciąży i planowany termin porodu. Kiedy podróż powrotna będzie odbywać się u obcojęzycznego przewoźnika, warto mieć orzeczenie lekarskie przetłumaczone na język angielski.

Na lotnisku i w samolocie

Jeśli przyszła mama zdecyduje się lecieć tradycyjnymi liniami, przy rezerwacji biletu może wybrać sobie najlepsze jej zdaniem miejsce (rekomenduje się aby nie zajmować miejsc przy wyjściach bezpieczeństwa, które służą do ewakuacji samolotu. W tym względzie zaleca się pasażerkom w ciąży stosowanie się do instrukcji personelu pokładowego, który wskaże miejsca gwarantujące im satysfakcjonujący poziom komfortu i bezpieczeństwa).

W przypadku gdy kobieta w ciąży wybiera się w podróż liniami nisko kosztowymi warto pomyśleć o wykupieniu priorytetowej odprawy by mogła wejść jako pierwsza na pokład samolotu.

Rekomenduje się aby długość podróży kobiety w ciąży nie przekraczała 4 godzin. Aby zapobiec ewentualnym kłopotom z krążeniem w czasie  lotu osoba ciężarna powinna spacerować co pół godziny, oraz zginać i prostować nogi w kostkach. Ponieważ na pokładzie samolotu w kabinie panuje niska wilgotność, co sprzyja łatwemu odwodnieniu organizmu, warto zaopatrzyć się w butelkę wody mineralnej, niegazowanej. Najlepiej kupić ją w sklepie wolnocłowym, gdyż wówczas bez problemu można wnieść ją na pokład.

Zapinanie pasów w przypadku przyszłych mam, jest obowiązkowe przy starcie i lądowaniu. Pasy należy zapiąć na wysokości miednicy tak, by nie uciskały brzucha. W ten sposób kobieta ciężarna będzie mogła odbyć podróż spokojnie i bezpiecznie (na wypadek wystąpienia niespodziewanych turbulencji).